Artikel top billede

Luften siver ud af mobilgigant

Den finske mobilproducent Nokia står til en tilbagegang i salget næste år. Det er kun anden gang i 15 år, at mobiltelefon-salget falder.

Færre forbrugere køber mobiltelefoner for tiden, og den tendens vil fortsætte næste år.

Sådan lyder den dystre melding fra finske Nokia, som netop har justeret forventningerne til dette års resultat. Samtidig skruer Nokia ned for forventningerne til næste år.

I løbet af de sidste 15 år har Nokia ellers redet med på en bølge af nærmest konstant vækst i markedet. Ifølge Financial Times har Nokia kun oplevet en nedgang i salget af håndsæt tilbage i 2001.

Nu ser det dog ud til, at næste år betyder en nedgang i hele markedet. Nokia tilskriver nedgangen et fald i forbrugernes lyst til at bruge penge, meget varierende valutakurser og erhvervskundernes besvær med at få adgang til finansiering i lyset af finanskrisen.

Tror på egen styrke

Trods det barskere forretningsmiljø ser Nokias topchef lyst på Nokias muligheder for at komme fornuftigt igennem krisen.

"Nokia tror på, at selskabets fordele på størrelse, et førende brand, bedre logistik, lave udgifter og et bredt produktsortiment er konkurrence fordele, som vil gøre os i stand til at skille os ud i konkurrencen i et udfordrende 2009," siger Olli-Pekka Kallascuo, topchef i Nokia, i en børsmeddelelse i forbindelse med kvartalsregnskabet.

I fjerde kvartal af 2008 regner Nokia da også med at fastholde virksomhedens markedsandel.

"Nokia forventer fortsat, at selskabets markedsandel inden for mobile enheder bliver på samme niveau eller er lidt større. Den forventning bygger på vores nuværende udsigter, eksterne markedsdata og vores produkters overordnede konkurrencedygtighed," skriver Nokia i børsmeddelelsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere