Artikel top billede

Netudbyder vil skrinlægge netneutralitets-strid

Internetudbyderen Comcast forsøger nu at dræbe debatten om den meget omstridte blokering af bestemte p2p-tjenester. Nu vil selskabet gå efter mængden af data, ikke konkrete tjenester.

Efter måneders debat om netneutralitet - eller manglen på samme - har internetudbyderen Comcast nu valgt at fremlægge et nyt koncept for, hvordan selskabet vil styre trafikken i netværket.

Indtil nu har Comcast, der er den næststørste internetudbyder i USA, blokeret for bestemte fildelings-tjenester på nettet, hvilket har ført til heftige diskussioner med FCC, den amerikanske telestyrelse.

Så sent som for et par uger siden valgte Comcast at appellere FCC's krav om stoppe sin blokerings-praksis.

Men nu forsøger Comcast sig tilsyneladende med en ny strategi ved at lægge - om ikke alle så flere - kort frem på bordet og fortælle, hvordan selskabet fremadrettet vil overvåge og styre kundernes adfærd på nettet.

"Den nye tilgang vil fokusere på at styre trafikken hos de individer, der bruger mest båndbredde på de tidspunkter, hvor overbelasting af nettet truer abonnenters bredbånds-oplevelse og hvis bidrag til overbelastingen er helt ude af proportioner på de tidspunkter," udtaler Comcast ifølge The Register.

Går efter stor-forbrugerne

Comcast oplyser, at selskabet fremover ikke vil spærre for bestemte tjenester, men derimod skride ind over for de brugere, der trækker uforholdsmæssigt meget på nettets kapacitet.

Hvis en bruger overskrider bestemte grænser, vil trafikken blive nedprioriteret.

I følge Arstechnica.com betyder det blandt andet, at teknologien deep packet inspection, der kan bruges til at overvåge og styre trafikken, er på vej ud.

Her kan du se en artikel om, hvordan teknologierne deep packet inspection og traffic shaping fungerer.

Comcasts nye metode skulle kunne lade sig gøre ved hjælp af software fra netværks-selskabet Sandvine, der måler mængden af data, som kunderne sender og modtager.

"Vores system er designet, så effekten over for kunderne er så minimal som mulig, selv hos dem, hvis traffik bliver styret. Vi vil sikre os, at alle vores kunder for en fair del af netværks-ressourcerne i perioder med overbelastning," udtaler Comcasts talsperson Sena Fitzmaurice til Arstechnica.

Netneutralitet deler vandene

Sagen mellem Comcast og de amerikanske tele-myndigheder er mere kompliceret end som så.

Selvom man kan diskutere måden, netværket bliver overvåget og styret på, er problemet med overbelastede netværk svært at komme uden om.

Problemet fik tidligere på året Googles Vint Cerf, der var med til at opfinde TCP/IP-protokollerne, til at bakke op om, at data-trafikken på nettet bør reguleres, inden stor-forbrugerne er skyld i en dårligere service for alle de andre.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren