Microsoft har på sin hjemmeside lagt en demo-version ud af det længe ventede styresystem Vista.
Dermed kan man som privatbruger få det første indtryk af, hvordan Vista virker, inden systemet for alvor slippes løs i handlen 30. januar i år.
Microsoft gør da også en dyd ud af at understrege, at det kun er en testversion, som ligger på hjemmesiden.
Nul support
Selskabet skriver blandt andet, at der ikke er support til testkørslen.
For at teste Vista oplyser Microsoft, at det man som bruger minimum bør have Internet Explorer 6.0 og en bredbåndforbindelse.
Desuden anbefaler it-giganten, at ens skærmopløsning er på 1024 gange 768 for at opnå de den bedste oplevelse.
Selve testen af Vista skulle ifølge Microsoft være tæt på den rigtige oplevelse. Men internet-browsing er ikke slået til, og navigationen kan også forekomme noget abrupt.
Det skyldes, at testversionen af Vista trods alt bliver kørt fra begrænsede ressourcer hos Microsoft.
Brugen af testversionen kan derfor til tider forekomme noget hakkende.
Når Vista er efterprøvet, inviterer Microsoft brugerne ind til en diskussion af oplevelsen i diverse diskussionsfora. Og her er der allerede godt gang i debatterne.