De Telenor-ansatte, som i sidste uge krævede to ugers løn i julebonus til alle ansatte i koncernen, herunder også de danske datterselskaber Sonofon og Cybercity, får alligevel ingen ekstra julebonus.
Telenor-medarbejdere organiseret i fagforeningen Tekna krævede i sidste uge, at alle medarbejdere skulle have del i firmaets fremgang, fordi Telenor-chef Jon Fredrik Baksaas selv hævede en bonus på et to-cifret millionbeløb på grund af firmaets gode resultat.
Men det ser ikke ud til at medarbejderne får den eftertragtede julebonus. Det skriver Dagens Næringsliv, som har spurgt Jon Fredrik Baksaas om hans holdning til kravet.
- Hvad synes du om det krav?, lyder det fra Dagens Næringsliv.
- Med 10.000 ansatte er det ikke mærkeligt, at der kommer sådanne holdninger frem, siger direktøren, som til Dagens Næringsliv fortæller, at han har oplevet støtte fra de ansatte efter mediepostyret om hans optionsbonus.
- Kommer der en overraskelse til de Telenor-ansatte til jul?
-Hehe, ja, nu er det sådan, at det i det generelle billede altid er mere rummeligt i et system, hvor det går godt. I Telenor er der ikke tradition for at ansatte bliver dårligt betalt. Der er gode ordninger, både når det gælder pension, løn, overtid og godtgørelser, siger Jon Fredrik Baksaas til avisen.
Telenor-chefen har indtil videre ladet andre forsvare sin optionsbonus men han fortæller til Dagens Næringsliv, at han ikke fortryder, at han hævede gevinsten, og siger at det er sket i henhold til en aftale som ejerne og dermed staten selv har været med til at udforme.
Alligevel mener han ikke nødvendigvis, at de ansatte skal have bonus, fordi ledelsen får det.
- Vi må regne med, at de ansatte kræver en større del af kagen under lønforhandlingerne. Det er der, denne diskussion hører hjemme. Der bliver ikke nødvendigvis noget ekstra i julen, siger Jon Fredrik Baksaas til avisen.