EMC køber krypteringsfirmaet RSA for 12 mia.

EMC køber krypteringsfirmaet RSA for omkring 12,5 milliarder kroner i en handel, der skal give selskabet mulighed for at levere sikkerhed integreret i dets storagesystemer.

Storagegiganten EMC har købt krypteringsfirmaet RSA for knap 12,5 milliarder kroner.

Handlen skal styrke EMC i selskabets arbejde for at kunne levere komplette storage-systemer, der kan håndtere alle aspekter af datalagring også kaldet Information Lifecycle Management.

RSA's teknologier skal således gøre det muligt for EMC at bygge systemer, hvor det er muligt at kryptere data og sikre brugernes identitet gennem hele systemet.

- Kravet fra vores kunder er klart: Vi skal kunne garantere, at informationerne er sikre og krypterede, siger administrerende direktør Joe Tucci fra EMC.

Når opkøbet er gennemført, vil RSA komme til at fungere som omdrejningspunktet for EMC's afdeling for informationssikkerhed.

Flere storagefirmaer tilbyder teknologier, der skal hjælpe med at garantere, at kun autoriserede brugere får adgang til bestemte data, samt gøre administrationen af brugernes rettigheder lettere.

Med opkøbet får EMC sikret sig både kryptering og RSA's nøgleteknologi, der dermed kommer inden for murene og kan integreres i selskabets produkter.

Sammensmeltningen mellem sikkerhed og storage afspejledes også i sikkerhedsfirmaet Symantecs opkøb af storagefirmaet Veritas sidste år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren