Microsoft og Google i ny kamp: Backup via nettet

Microsoft arbejder på en ny storage-tjeneste, der skal gøre det muligt at gemme filer og tage backup via nettet. Det er en direkte konkurrent til Googles kommende tjeneste Gdrive.

De to spirende ærkerivaler Microsoft og Google ser nu ud til at mødes på endnu en front, da begge selskaber arbejder hårdt på at udvikle tjenester til at gemme data og tage backup over nettet.

Microsoft bekræftede torsdag eksistensen af projektet Live Drive, der gør det muligt at søge efter og dele filer på tværs af pc'er og enheder gennem funktionen Sharing Folders i programmet Windows Live Messenger.

Softwaregiganten købte sidste november selskabet Foldershare, der udvikler teknologi til synkronisering af filer og fjernadgang.

En af betatesterne af Microsofts nye tjeneste bekræfter i en e-mail, at Microsoft er ved at udvikle en abonnementsbaseret storage-tjeneste, brugerne kan benytte til at få adgang til filer på Windows-pc'er via nettet.

Tjenesten vil angiveligt blive integreret med funktionen Mobility Center i Microsofts kommende styresystem, Windows Vista.

Udmeldingerne fra Microsoft kommer, efter Google i marts løftede sløret for tjenesten Gdrive, som også gør det muligt for brugerne at gemme filer på nettet og få adgang til dem fra en række enheder.

Google har ikke udtalt sig offentligt om Gdrive, men den børsnoterede søgegigant lod en smule information sive på en præsentation om konceptet "uendelig storage" på et analytikermøde i marts.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

03. marts 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer