Trådløst Java-web

Sun, IBM, Oracle, Borland, BEA og HP går sammen om ny Java-teknologi, som skal forbinde mobiltelefoner med webservere.

indhold

Borland, BEA, HP, IBM, Oracle og Sun Microsystems er gået sammen om en standardiseringsplan, hvor Java skal bruges til at forbinde mobiltelefoner med webservere. Hvis planen lykkedes, så behøves udviklere af serversoftware ikke at bekymre sig om, hvorvidt brugeren benytter en pc, lommecomputer eller mobiltelefon.

De nævnte firmaer skal blandt andet udvikle software til brug for J2EE-baserede applikationsservere, som bruges af mange firmaer til at køre internetapplikationer såsom e-handels butikker. Ideen er at tage de eksisterende standarder som mobile enheder benytter og sørge for at J2EE-servere overholder samme standarder.

Blandt andet vil standarderne WAP 2.0, XHTML, MMS (multimedia messaging service) og SyncML blive understøttet. MMS kan bruges til at sende videobeskeder via mobiltelefoner, mens SyncML bruges til at synkronisere information mellem mobile enheder og andre computer-enheder.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer