Dell flygter fra Intels Itanium-processor

Verdens største pc-producent, Dell, opgiver at sælge computere baseret på Intels processor Itanium. Chipgiganten har brugt milliarder af kroner på at udvikle Itanium, men kunderne har ikke taget den til sig.

Dell stopper snart med sælge computere baseret på Intels Itanium-processor, skriver Wall Street Journal.

Det er et betydeligt slag mod Intel, der har brugt adskillige milliarder kroner på at udvikle Itanium-chippen.

Dell er den næststørste forhandler af servere baseret på Intels processorer - kun overgået af Hewlett Packard, der har været med til at udvikle Itanium.

En af Dells marketingchefer, Pail Gottsegen, begrunder tilbagetrækningen med, at selskabet vil fokusere på computer-processorer, "der har en masse forbruger-momentum bag sig".

Han siger til Wall Street Journal, at Dells næste generation af servere vil basere sig på Intels Xeon-arkitektur.

Analysefirmaet IDC har tidligere forventet, at computere baseret på Itanium ville sælge for op mod 90 milliarder kroner i år, men det beløb ender i stedet på omkring 15 milliarder kroner.

Det skyldes primært konkurrencen fra nye processorer fra AMD, der kan tilgå samme store mængde hukommelse som Itanium, men samtidig kan køre ældre software ved højere hastighed.

HP betalte sidste år omkring 17 milliarder kroner for at afbryde den tætte alliance med Intel om udviklingen og markedsføringen af Itanium-processorerne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere