Tyskere hackede onlinebank

Tysk TV-program hyrede hackere til at bryde ind i onlinebank. Hackerne fik blandt andet fat i kontonumre.

indhold

Den tyske TV-kanal ARD har et program, der kaldes Ratgeber Technik. Dette program hyrede fire hackere til at forsøge at bryde ind i onlineafdelingen af en af Tysklands største banker HypoVererinsbank. TV-programmet blev vist i søndags, og det har medført at banken nu overvejer at sagsøge programmets producere. Det skriver nyhedstjenesten Newsbytes.

Onlinebanken havde nogle meget væsentlige sikkerhedshuller, som hackerne let kunne udnytte. Hackerne fik derfor hurtigt omgået sikkerhedsforanstaltningerne, og kunne blandt andet downloade personnavne, kontonumre, PIN-koder og IP-adresser.

Efter at TV-programmet blev vist, hjalp hackerne bankens teknikere med at lave rettelser til systemet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere