Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data
Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.
De nye hd-tv’er har udb-indgang, hvori de kan tilsluttes en lang række apparater, som eksempelvis harddiske, kameraer og usb-nøgler. Almindelige optiske drev bygget til computere har de dog hidtil ikke kunnet tale sammen med, men det er slut nu.
PlexTV omsætter udgangssignalerne, så det efterligner en harddisk. Det gør det muligt at koble Plextors nye PX-612U-drev til både tv, medieafspillere og andre usb-drevne apparater. Når drevet er tilkoblet, skal du blot indsætte en disk, så kan du se indholdet.
Plextors PX-612U er udformet i slankt og let design og bygger på Plextors egen velanskrevne optiske drevteknologi og har samme funktionalitet som en højtydende, ekstern dvd-brænder, med 8× skrivehastighed og understøttelse af alle typer cd’er og dvd’er.
Den driftssikre hardware forstærkes af en softwarepakke med blandt andet PlexUtilities, som tillader afprøvning og kvalitetsmåling af trykte medier samt avanceret drev- og diskinformation, kontrol og finjustering af drevet. Der er også Nero 10 Essentials, som er en applikationspakke af høj kvalitet til dvd-brænding, cd-brænding og afspilning af medier.
Plextor PX-612U er på markedet nu til en anbefalet pris på 59 euro.