Salget af pc'er i EMEA (Europa, Mellemøsten og Afrika) voksede med 18,5 procent i tredje kvartal i forhold til samme periode sidste år. Salget af bærbare voksede med hele 30 procent i år set i forhold til sidste år, fortæller analysehuset IDC.
HP er stadig en stærk nummer et inden for skrivebords-pc'er, bærbare og X86-servere. Dell vokser hurtigere end HP og er en klar nummer to, mens Acer med en voldsom vækst har nappet tredjepladsen.
Med en vækst på 57 procent fra år til år markerer taiwanske Acer sig flot. Ikke mindst et stort salg af bærbare, der står for 70 procent af Acers salg, skubber på væksten.
IDC bemærker, at Acers udnævnelse af Gianfranco Lanci som ny direktør, er et tydeligt tegn på, at Acer arbejder hårdt på at eksportere sin succes til hele verden.
? Årets sidste kvartal bliver særdeles konkurrencepræget hen i mod jul med mange hardwareudskiftninger i erhvervslivet og stor efterspørgsel fra private kunder, siger Karine Paoli, research-direktør for IDC's pc-gruppe, EMEA. (kk)