Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Svenske 5G-auktioner genoptages til januar: Usikkert om Huawei-forbud består

Nu genoptages de svenske 5G-auktioner, der har været sat på pause, efter at Huawei har klaget over forbuddet mod virksomheden.

De svenske 5G-auktioner genoptages til januar.

Det oplyser den svenske post- og telestyrelse (PTS).

Auktioner, der skulle løbe af stablen 10. november, blev udskudt, da Huawei klagede over sin udelukkelse til en svensk domstol.

Det skriver Computersweden.

Øjeblikketligt blev auktionen sat på pause.

Efterfølgende har PTS' Huawei-forbud været en tur igennem retssystemet, der indtil nu har trukket auktionerne i langdrag.

Denne uge kom konklusionen fra appelretten, der tillod Huawei-forbuddet at stå ved sin magt, mens sagen granskes yderligere ved en svensk domstol.

Nu er det op til en svensk domstol i Stockholm at vurdere Huaweis appel af licensbetingelserne.

De deltagere, der har til hensigt at være med i auktionen, er blevet kontaktet af PTS.

Tirsdag 19. januar begynder auktionen, hvor frekvenserne i 3,5 GHz- og 2,3 GHz-båndene tildeles.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere