Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Historisk kritik af det skandaleramte ejendomsvurderingssystem: "Jeg har været statsrevisor i mere end 20 år, og jeg kan ikke mindes, at vi har brugt den formulering før"

Statsrevisorernes kritik af det skandaleramte og stærkt forsinkede system til de nye ejendomsvurderinger er historisk. Det fortæller formand for Statsrevisorerne, Henrik Thorup, som er forundret over forløbet hos det danske skattevæsen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Forstå den historiske kritik af det skandaleramte ejendomsvurderingssystem
  • Indsigt i problemerne omkring styringen af ejendomsvurderingssystemet
  • Hvorfor Statsrevisorerne kom op i det røde felt i deres seneste beretning
  • Hvad sagen kan få af konsekvenser
1.059
5:30 min
Da Statsrevisorerne på en efterårskølig torsdag i september holdt møde om det kuldsejlede it-system til de nye ejendomsvurderinger røg de ellers garvede statsrevisorer op i det røde felt.

Det i en hidtil uset grad.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Europæisk alternativ til Microsoft 365 oplever enorm interesse for tiden: Donald Trump og JD Vance giver et stort fremstød

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

It-system til kontrol af landbrugets kvælstof-udledning kommer til at koste mere end 200 millioner kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Han er CISO for over 300.000 ansatte: Nu kommer han med hård kritik af SaaS-leverandører og cloud

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Karnovs nye AI-assistent sparer advokater og jurister for mange dyre arbejdstimer: Se her, hvordan den fungerer

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Trump overvejer at bruge avancerede AI-chips som pressionsmiddel i handelskrig