Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Danske erhvervsfolk har tjent styrtende på tech-investeringer

Fonden Founders har siden 2012 investeret en halv milliard kroner i tech-virksomheder. I dag er den investering næsten blevet fordoblet.

Investeringer i tech-virksomheder har vist sig at være en lukrativ forretning for en række danske erhvervsprofiler.

Det skriver Finans.

Det danske erhvervsmedie kan således fortælle, at erhvervsfolk som Anders Holch Povlsen og Lego-familien via fonden Founders siden 2012 har investeret 500 millioner kroner i startups, som i dag er blevet 900 millioner kroner værd.

Founders der kalder sig selv for et “startup studio” har i sin levetid investeret i 25 virksomheder, hvor af de 13 stadigvæk eksisterer og i dag har en samlet værdi på mindst 900 millioner kroner.

Et estimat, der ifølge Simon Sylvest, der er partner i Founders er konservativt sat.

“Det er ikke vores vurdering. Den stammer fra værdiansættelsen af selskaberne, når der er kommet en ekstern investor ind. Og nogle af de selskaber har hævet deres omsætning meget siden da, hvorfor værdien af selskaberne også er steget, men det er ikke regnet med,” siger Simon Sylvest til Finans.

Læs også: Kendte danske it-iværksættere i nødråb til Folketinget: Vi har en model, der kan hjælpe danske tech-startups gennem krisen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere