Artikel top billede

Nu kommer den første store opdatering af Aula: Se her hvad den kommer til at indeholde

Godt en måned efter lanceringen er Kombit på trapperne med den første store opdatering af Aula. Se her, hvad den kommer til at indeholde.

De fleste danskere med børn i skolealderen har prøvet kræfter med skolesystemet Aula, der blev lanceret for en måned siden.

Nu er den første store opdatering af systemet på vej.

Den bliver udsendt søndag formiddag mellem klokken 06:00 og 09:00 under navnet version 1.1.5, meddeler Kombit, der står bag systemet.

Opdateringen indeholder en række nye funktionaliteter og rettelser. Blandt andet vil det med opdateringen blive muligt at læse pdfer uden af downloade dem først.

“Desuden bliver komme-gå-funktionaliteten væsentligt forbedret og den nye version indeholder en række andre større og mindre forbedringer til blandt andet log-in-funktionaliteten,” meddeler Kombit.

Den næste større opdatering - version 1.1.6 - er planlagt til at blive udsendt i midten af januar.

Den kommer til at indeholde ændringer i blandt andet kalenderfunktionen, ligesom der her vil blive indført en såkaldt planlægningsassistent.

Du kan læse mere om de planlagte opdateringer og hvad de kommer til at rumme her.

Kombit har desuden formuleret en liste over funktionaliteter, der er blevet 'identificeret til videreudvikling,' som det hedder.

Det er en liste over de funktionaliteter, som brugerne har ønsket, at der bliver indført, og som Kombit har godkendt som relevante.

Du finder denne liste her.

Aula blev sendt i luften i slutningen af oktober efter et par måneders forsinkelse og efter at en række skoler havde deltaget i pilot-forsøg med løsningen.

Det kan du læse mere om her: 1.600 folkeskoler tager nu danmarkshistoriens største kommunale it-system i brug: Kombit har oprettet særligt war room

For tiden anvendes Aula i 88 af de 98 danske kommuner.

Computerworld var op til lanceringen på besøg i Kombit og Netcompanys særlige 'war-room', hvorfra den enorme lancering skulle håndteres.

Du kan komme ind bag facaden her: Kombits 'war-room' overvåger Aula tæt: Så mange brugere og supportopgaver er der indløbet, siden Aula gik i luften mandag

Læs også:

Aula får elendige anmeldelser få uger før lancering: "Ufatteligt fyldt med fejl. Dem, der har udviklet den, burde skamme sig"

Kombit forsøger at mane Aula-bekymringer i jorden: Se Kombits brev til kommunerne her




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere


Få fuldt udbytte af din Microsoft Dynamics 365 FO løsning

Få inspiration fra to spændende cases og viden om de tendenser, der giver dig helt nye muligheder for at optimere forretningen med Dynamics 365 FO.

13. marts 2025 | Læs mere






White paper
TIDSBEGRÆNSET KAMPAGNE: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner GRATIS.