Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Facebook udruller nye musik-funktioner i Danmark: Se dem her

Facebook lancerer en nye musik-funktioner i seks europæiske lande, herunder Danmark. Nu kan du udtrykke dig selv via en lip sync-tjeneste.

Facebook udruller en række nye musik-funktioner, der har været undervejs i godt et år.

De nye funktioner, der vil integreres i Facebook-platformen og på Instagram, lanceres i dag 17. oktober i seks europæiske lande.

"Vi har arbejdet med musik-partnere verden over for at kunne forbinde folk og hjælpe dem med at udtrykke sig selv gennem musik på tværs af alle Facebook-familiens apps," skriver det sociale medie i en nyhed.

Nu bliver det muligt for brugerne at lave personlige videoer med musik fra "et bredt katalog af internationale og lokale sange," der kan deles på de sociale medier.

Læs også: Facebook løfter sløret for sin egen kryptovaluta: Her er valutaen, der skal gøre Facebook til kæmpespiller på finansområdet

Derudover bliver det også muligt for brugerne i de seks lande at tilføje en sang til billeder og videoer, der lægges op i 'story'-funktionen.

Facebook vil også byde på en karaoke-lignende funktion, hvor brugeren kan udtrykke sig selv ved at "synge" via Lip Sync Live-funktionen. Dette sker via Facebook-live funktionen, hvor optagelserne deles live.

Som del af de nye musik-funktioner vil det også blive muligt at fastgøre en enkelt sang i toppen af ens Facebook-profil.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere