Artikel top billede

(Foto: Ernst Tobisch)

Telia forfølger benhårdt TDC’s gamle strategi: Køber Bonnier Broadcasting for 6,6 milliarder - tre dage efter købet af norske TDC inklusive Get for 16,5 milliarder

TDC’s gamle strategi om at blive en betydende spiller i Norden og satse på indhold lader til at have mere held hos Telia. Selskabet købte så sent som i tirsdags TDC’s norske forretning for 16,5 milliarder, og nu har Telia igen haft det store checkhæfte fremme. Selskabet har netop købt Bonnier Broadcasting for 6,6 milliarder kroner.

Den afgående TDC-topchef Pernille Erenbjergs kuldsejlede strategi om at gøre TDC til en betydende nordisk kabel-tv- og indholdsleverandør lader til at have fundet en sikker havn i Sverige.

Svenske Telia har netop annonceret opkøbet af Bonnier Broadcasting med en prisseddel på 6,6 milliarder danske kroner. Dermed bliver Telia ejer af indholdsproducenterne TV4, C More og det finske MTV.

Så sent som i tirsdags betalte Telia 16,5 milliarder kroner for TDC’s norske forretning, hvoraf langt størstedelen er kabel-tv-selskabet Get.

Det kan du læse mere om her: Frasalg af norsk forretning i direkte modstrid med Pernille Erenbjergs vision

I en pressemeddelelse skriver Telia, at tv og indhold har været en vigtig del af selskabets nordiske og baltiske strategi siden 2014, og at Telias tv-forretning nu har 1,8 millioner husstande som kunder.

Telia vil samle tv-aktiviteterne sammen med indholdsproduktionen købt af Bonnier i en ny forretningsenhed.

Købet af Bonnier Broadcasting skal godkendes af konkurrencemyndighederne - det forventer Telia vil ske i løbet af andet halvår 2019.

TDC’s og Pernille Erenbjergs tidligere strategi kiksede totalt, da den annoncerede fusion med MTG Nordic Entertainment og MTG Studios gik i vasken i februar. I stedet overtog en række pensionkasser og en udenlandsk kapitalfond TDC og ændre totalt strategien.

Det kan du læse mere om her: Efter flere dages drama: TDC's milliardopkøb af MTG går i vasken

På den baggrund har Pernille Erenbjerg meddelt, at hun stopper som TDC-topchef.

Det kan du læse mere om her: Pernille Erenbjerg bekræfter exit fra TDC: “Det er det rigtige tidspunkt for mig at træde tilbage på”




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere