Artikel top billede

Går Microsoft i bedene: Chrome OS bliver optimeret til touch-skærme

Google er på vej med en opdateret version af Chrome OS til Chromebook, som er bedre gearet til touchskærme og Android-apps.

I fremtiden bliver det lettere at pille ved dine Chrome-faner på en Chromebook. 

Google er nemlig i færd med at optimere sit Chrome OS-system til touch-skærme. 

Det skriver Engadget, og hvis du er en del af Chrome OS’ beta-program (Canary channels), kan du prøve det allerede nu. Som med al beta-software vil der være fejl.

Chrome OS er stadig hovedsageligt udviklet til mus og tastatur, men har du en Chromebook med touchskærm, vil du i fremtiden lettere kunne navigere rundt i systemet.

Udviklingen af et mere fingervenligt system sker, fordi stadigt flere Chromebooks bliver solgt med en touch-skærm til trods for, at systemet endnu ikke har været optimeret til det. 

I videoen herunder kan du se et kort blik af, hvordan det nye design kommer til at se ud.

Felter bliver større, og der kommer en app-lignende skuffe som du kender det fra Android.

Læs også: Test: HP Chromebook 13 er den tyndeste og lækreste Chromebook til dato - og kan køre Android-apps

Mere touch på vej

Chromebooks er computere, som hovedsageligt består af et Chrome-browser-vindue.

Du kan ikke installere almindelige Windows-programmer på dem, men omvendt har de en lang batterilevetid og en lav pris, hvilket har gjort dem populære i særligt den amerikanske uddannelsessektor. 

De seneste år har flere og flere Chromebooks været udstyret med en touch-skærm. 

Et par eksempler er Acers Chromebook R 11, Googles egen Pixel-maskiner og Samsungs Chromebook Pro.

Læs også: Nu kan du køre Android-apps på Chromebook-computere: Men kun på disse modeller (se listen her)

Samtidig har Google i snart et år arbejdet på at overføre Android-apps til Chrome OS, hvor touch-skærmen bliver en vigtig del af interaktionen. Mange apps virker ganske enkelt ikke uden touch-input.

Der har også gået rygter om, om Google på et tidspunkt vil slå Chromebooks og Android sammen til ét system. Blandt andet er Google i færd med at udvikle på sit Fuchsia-system:

Det kan du læse mere om her: Google arbejder på spritnyt operativsystem: Her er "Fuchsia"




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere