Artikel top billede

TDC i storoffensiv: Vil kapre mobil-kunder med disse tjenester

Nyt Telmore-abonnement skal kapre nye kunder og fastholde eksisterende ved at give adgang til en række populære indholdstjenester på nettet.

Telmore Play er navnet på et nyt abonnement fra det TDC-ejede Telmore.

Tilbuddet går på, at man for 249 kroner om måneden ikke bare får fri tale og sms, adgang til 4G-netværket og fem gigabyte data - men også digitale indholdstjenester som TV2 Play, HBO, Telmore Musik, Politiken, Ekstra Bladet og Mofibos e-bøger.

Mens der ikke er noget nyt i at forsøge at kapre og fastholde kunder ved at bundle produkter på den måde, er det interessant, at Telmore-løsningen indeholder så mange digitale tjenester, og at prisen er holdt nede på 249 kroner.

Dermed kan det være en interessant løsning for forbrugere, der ønsker abonnement til mere end én digital tjeneste og i forvejen også betaler for et mobilabonnement.

TDC's bagvedliggende plan er naturligvis også, at kunderne dermed bliver mere loyale over for Telmore som mobilselskab, fordi det ikke bare er selskabet, men også alle tjenesterne, man får adgang til med den månedlige betaling.

"Når folk bruger de tjenester, der er med i deres abonnementer, bliver de glade og loyale kunder, der bliver ambassadører for deres produkt," siger Johan Kirstein Brammer, der er direktør for Privat-divisionen hos TDC, til Ritzau Finans.

Analytiker tror på konceptet

Teleanalytiker hos Sydbank Morten Imsgard skriver i en analyse af lanceringen, at TDC med det nye abonnement rammer konkurrenterne, hvor det gør mest ondt ved at tilbyde en stor mængde indholdstjenester til en attraktiv pris.

"Efter vores vurdering får konkurrenterne meget svært ved at lancere tilsvarende abonnementer til samme attraktive pris," lyder vurderingen.

"Telmores standardabonnement med fri tale, fri sms/mms og 5 GB data koster 169 kroner, og lignende abonnementer fra konkurrenterne ligger i prisniveauet 139-199 kroner per måned. Dermed kan kunderne få adgang til Telmores indholdspakke for 50-110 kroner per måned."

"Det er efter vores vurdering et meget attraktivt tilbud, som helt sikkert vil være med til at vende den negative udvikling i TDC's mobiltelefonikundebase," lyder det videre fra analytikeren fra Sydbank.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere