Artikel top billede

Foto: Mikkel William Nielsen (Foto: Mikkel William Nielsen)

Facebook plager Apple: "Please, lad os lave Home til iPhone"

IPhone og Windows Phone-brugerne bliver ikke snydt, hvis det står til Facebook.

Facebook diskuterer i øjeblikket mulighederne for at lave en udgave af Facebook Home til iPhone. 

Det skriver det amerikanske nyhedsbureau Bloomberg.

Facebook Home blev frigivet til Android i fredags. Det er en slags udvidet Facebook-app, der bliver lagt oven på Androids brugerflade, så telefonen får en ny startskærm og får tilføjet en række ekstra funktioner.

Men det vil næppe være muligt at konstruere en lignende app til Apples styresystem, der langtfra er lige så åbent som Android.

Derfor vil introduktionen af en lignende funktion til iOS sandsynligvis ske i et tæt partnerskab med Apple, og i et nyt interview med Bloomberg afslører Facebooks produktchef Adam Mosseri, at Facebook i øjeblikket fører samtaler med både Apple og Microsoft. 

"Vi har vist dem, hvad vi har bygget, og vi har en aktiv dialog med dem," siger han.

Behøver ikke ligne Home

Adam Mosseri afslører, at en lignende app til Apples styresystem meget vel kan komme til at se betydeligt anderledes ud og ikke nødvendigvis får det samme navn.

"Det kan også være, at vi blot overfører nogle af design-værdierne til iOS-app'en. Det kan meget vel være, at det er, hvad det ender med. Men vi kan også lave en særlig "låseskærm," siger han, og slår samtidig fast, at det i sidste ende afhænger af, hvad Apple foretrækker.

Allerede da Facebook tidligere på måneden løftede sløret for Facebook Home, understregede Facebook-stifteren Mark Zuckerberg, at Facebook har et glimrende samarbejde med Apple og i fremtiden ikke udelukkende vil satse på Android. 

"Vi er allerede integreret i deres (Apples, red) styresystemer, og vi fører en dialog med henblik på at lave flere ting sammen med dem," sagde Mark Zuckerberg ved præsentationen.

Home virker indtil videre kun med et begrænset antal Android-telefoner fra HTC og Samsung og kan downloades fra Google Play.

Du kan læse om vores oplevelser med Facebook Home i disse artikler:

Galleri: Sådan erobrer Facebook Home din mobil 

Video: Facebook overtager din mobil - sådan ser det ud




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere