Artikel top billede

Sådan vil Statens IT gøre sine mange utilfredse kunder glade igen

Statens It forsøger af al magt at få gjort sine utilfredse kunder glade igen. Se her, hvordan det skal ske.

Læs også: Statens IT foretager stor intern rokade efter bøvl

Derfor er pc-projekt til 100 millioner kroner forsinket

Steve Balmer: Dannelsen af Statens IT er en udfordring

Kunderne hos Statens It er utilfredse med servicen, viser flere tilfredshedsmålinger.

"Vi arbejder målrettet med at rette op på tilfredsheden hos kunderne," fortæller direktør Michael Ørnø fra Statens It.

Vurderingerne i målingerne ligger i snit på 2,9 på en fem-skala, hvor fem er bedst. Men målet er 3,7, så der er meget lang vej igen, forklarer direktøren.

Allerede i marts 2013 skrev Computerworld om en større rokade hos Statens It, der netop skyldes bøvl og problemer hos kunderne.

Michael Ørnø forklarer på et interviewmøde på Gammel Kongevej med Computerworld - Version2 og Børsen har også været inviteret til lignende møder - at der har været problemer med nedetider og responstider på at få løst problemer.

Da Michael Ørnø begyndte i jobbet for nylig, var der slet ikke sat mål op for, hvor hurtigt problemer skulle løses.

Nu har man oprettet "tæskehold", der med direktørens egne ord skal tæske problemerne ude ved kunderne.

Michael Ørnø, der i øvrigt dagligt selv cykler rundt og besøger kunderne, fortæller, at han mener, at udviklingen er ved at vende.

"Det er et meget vigtigt mål for Statens It, som helst skal være usynlige i form af, at alt it bare virker," forklarer han.

Betaling på timebasis

Samtidig er styrelsen under Finansministeriet fra 1. januar 2013 gået over til at være finansieret via betaling per time, server med videre - fremfor blot at have overtaget it-pengene som de enkelte ministerier havde fået bevilliget.

Ergo blev merforbrug af eksempelvis servere som udgangspunkt afholdt inden for den bevilling, der nu engang var overført.

Faktisk er de første regninger til ministerierne ved at blive opgjort.

"Det har været en svær opgave at udregne, men vi mener at have ramt det rigtigt," siger han.

Han peger på, at flere systemer med videre måske deles mellem ministerier, hvilket også gør øvelsen svær.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere