Artikel top billede

EG tordner af sted - og er sulten på flere opkøb

Dynamics-forhandleren EG har nået sit vækstmål to år før tiden. Det går så stærkt, at vi slet ikke har haft tid til at sætte os nye mål, siger direktør.

I denne uge rundede EG sit opkøb nummer 12 på mindre end tre år. Men ifølge administrerende direktør Leif Vestergaard er Dynamics-forhandleren fortsat på udkig efter nye opkøbsemner, som kan bidrage til fortsat vækst i forretningen.

Sidste år nåede EG en omsætning på 1,3 milliarder kroner, og i det kommende 2012-regnskab forventer Leif Vestergaard at runde 1,5 milliarder kroner i omsætning. Dermed har EG nået sit vækstmål tre år før beregnet.

"Vi er kommet i mål noget hurtigere end beregnet, så vi er faktisk bagud med at sætte os et nyt mål," siger Leif Vestergaard.

Tidligere i denne uge annoncerede EG opkøbet af den svenske forhandler Unitail, som altså var det 12. opkøb på mindre end tre år.

Blandt de tidligere opkøb finder man blandt andet markante lunser som Thy Data, Neoprocess, DAAB og Bygtech. Men EG har også oprustet i både Norge og Sverige, hvor man tidligere har overtaget firmaer som blandt andet Navicom, Computerservices og ADB Team.

EG's opkøb har koncentreret sig om forhandlere, som var specialiseret i Dynamics-løsninger inden for logistik, produktion, retail, bygge og anlæg, public og utility-løsninger, hvor EG i forvejen har været etableret i markedet.

"Vi skal fortsætte med at vokse både via opkøb og organisk vækst. Men alle de opkøb, vi har lavet, er sket inden for brancher, hvor vi var i forvejen, og det bliver ikke sidste gang, vi har købt op. Det vigtigste er ikke, hvor store vore opkøb er, men at de er branchefokuserede," siger Leif Vestergaard.

Læs mere:




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere