Artikel top billede

Dansk gigant-projekt udpeger system-leverandør

Leverandører udpeget til systemlevering i et af Danmarkshistoriens største offentlige it-projekter nogensinde.

Læs også:
Sådan er teknologien i et projekt til 18 milliarder

BaneDanmark kaster milliarder efter omstridt it-firma

Det bliver den franske multinationale virksomhed Alstom med omkring 85.000 medarbejdere, der skal levere de såkaldte ERTMS-systemer til danske tog.

Det bliver togene på fjernbanen - det vil sige alt på skinner uden for den københavnske S-bane - der får glæde af implementeringen af den europæiske ERTMS 2-standard (European Rail Traffic Management System) fra Alstom.

Dermed vil synlige trafiksignaler på togstationer og langs strækningerne blive overflødiggjorte og fjernet i løbet af de næste 10 år. 

ERTMS-systemerne virker nemlig ved, at de får deres trafik-informationer fra akseltællere langs jernbanerne, og derfra sendes signalerne til et centralt it-center, der derefter kan sende trafikinformationer direkte ud til togene via radiokommunikation leveret fra Nokia Siemens Networks.

Udover Alstom og Eltel er selskaberne Balfour Beatty og Thales også med til at levere hardware, software og knowhow til banestrækningerne i det danske landskab og inde i den københavnske S-bane. 

Scorer en god milliard

Tildelingen af den 10-årige ERTMS-kontrakt til Alstom betyder samtidig, at franskmændene kan hive en check ned i lommen på mellem en milliard og 1,3 milliarder kroner for ulejligheden med at udskifte signalsystemerne i de næste 10 år.

I alt forventes det, at udskiftningen af alle togsignalerne på fjern- og S-bane løber op i godt 18 milliarder kroner, som BaneDanmark tidligere har sammenlignet med et projekt af storebæltske proportioner.

Hele udskiftningen af signalsystemerne langs 3.200 kilometer sporstrækning forventes at stå færdig inden udgangen af 2021.

Du kan læse mere om det store it-projekt langs og på de danske jernbaneskinner her.

Læs også:
Sådan er teknologien i et projekt til 18 milliarder

BaneDanmark kaster milliarder efter omstridt it-firma




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere