Gør dig selv en tjeneste: Køb et ordentligt SD-kort

Der kan være meget stor hastighedsforskel på to umiddelbare ens SD-kort. Se her hvad du skal være opmærksom på, når du køber ekstra hukommelse til din mobil, tablet eller kamera.

I dag er det nærmest et krav, at nye mobiltelefoner kan optage video i fuld HD, og det samme gælder naturligvis for kompakt- og spejlreflekskameraer.

Det tunge videoformat fylder hurtigt SD-kort og Micro SD-kort op, og derfor er det fristende at købe et nyt med større kapacitet.

Det første, du formentlig vil kigge på, er prisen og antallet af gigabyte data, og det er også fornuftigt nok.

Men er du klar over, at der kan være meget stor hastighedsforskel på to kort, der umiddelbart ser ens ud og har samme kapacitet?

Det hele handler om, hvilken "Class" som hukommelseskortet er udstyret med. Class-Skalaen går fra 2, 4, 6 til 10, og "uden for kategori" finder vi UHS Class 1.

Jo højere Class, desto hurtigere går det med at læse og gemme data på kortet. De laveste Class 2 og 4 skriver og læser med omkring 2 til 4 megabyte i sekundet, mens du med eksempelvis Class 10 får hastigheder omkring 10 megabyte i sekundet.

Det kommer især til udtryk, når der skal overføres data til eksempelvis computeren fra kortet.

Dobbelt op på hastigheden

Vi besluttede os for at foretage en lille uvidenskabelig test for at se, hvor stor forskel der egentlig kan være på to Micro SD-kort.

Et nyt på 32 gigabyte fra PNY, som hører til i Class 10, og et ældre SanDisk Micro SD-kort på to gigabyte med Class 4.

Vi oprettede en mappe i Windows og smed et par HD-videotrailere og en masse fotos ned i den. Samlet endte mappen med at fylde 656 megabyte.

Herefter overførte vi mappen via en kortlæser til de to modeller fra PNY og SanDisk.

Det tog 2 minutter og 29 sekunder at få mappen gemt på SanDisks kort, mens Class 10-kortet fra PNY klarede samme overførsel på 1 minut og 12 sekunder.

Med andre ord tog det over dobbelt så lang tid med det ældre kort med den lavere Class.

Det kan derfor godt betale sig at holde nøje øje med, hvilken Class som et SD-kort eller Micro SD-kort er udstyret med.

I hvert fald hvis du har planer om at gemme tunge filer på kortene og gerne vil have så hurtig dataoverførsel som muligt.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere