Artikel top billede

Mærsk vrager IBM i kampen om gigantisk it-system

Mærsk vrager IBM i kampen om gigantisk it-system i milliardklassen.

Danmarks største selskab, A.P. Møller-Mærsk, vrager IBM som leverandør af et strategisk vigtigt og globalt it-system, skriver Børsen.

Det er en alvorlig streg i regningen for IBM, der ellers bød på den meget store opgave. IBM og Mærsk har nemlig traditionelt haft tætte bånd.

Vinder af aftalen blev IBM-rivalen HP, der dermed står til at skulle håndtere blandt andet service og drift af computere til 38.000 medarbejdere i Mærsk Line.

HP venter ifølge Børsen, at ordren vil indbringe mere end en milliard kroner.

Rå konkurrence

De tætte bånd mellem IBM og A.P. Møller-Mærsk blev understreget i 2004, da IBM købte det daværende Mærsk Data. Det kan du læse mere om her.

Siden har rederiet dog besluttet, at det skal være slut med vennetjenesterne. Kun den rå konkurrence tæller.

IDC-analytiker Nils Molin siger til Børsen, at IBM må indse, at det ikke er lykkedes selskabet at udnytte sin position hos Mærsk.

"Man har en fordel, mår man har så tæt et fællesskab og er den førende leverandør hos kunden, men den er det ikke lykkedes IBM at udnytte," siger han til Børsen.

IBM erkender, at selskabet gerne ville have haft ordren, men understreger dog overfor Børsen, at selskabet har "et omfattende samarbejde" med A.P. Møller-Mærsk og løbende indgår nye kontrakter med selskabet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere