Artikel top billede

Nye muligheder: IBM understøtter Windows på mainframes

IBM zEnterprise 196 vil fra næste måned kunne understøtte applikationer til Windows.

Computerworld News Service: Mainframes fra IBM vil inden længe understøtte Windows-applikationer og derved krydse en af de sidste store system-kløfter i datacentrene.

IBM har tidligere offentliggjort hensigter om at levere denne mulighed til sin zEnterprise 196-mainframe og oplyser nu, at Windows-understøttelsen bliver tilgængelig 16. december.

Mange datacentre har efterspurgt denne funktionalitet; der findes mange Windows-baserede applikationer heriblandt fra IBM selv, som tilgår data via mainframes. Sådanne applikationer har hidtil skullet administreres separat.

Denne nye understøttelse af Windows vil ifølge IBM forbedre sikkerheden og hastigheden i mainframe-baserede it-miljøer. Det vil gøre det muligt at forbinde systemer på et privat netværk og derved undgå andre netværks-hubs og få integreret administration.

Greg Lotko, som er business line executive for IBM's System z-division, udtaler, at tilføjelsen af Windows-understøttelse "er udtryk for en erkendelse af, at vi lever i en sammensat verden."

System z-platformen understøtter nu z/OS, Linux, Unix og Windows, påpeger han.

Verdenerne mødes

Analytiker Joe Clabby fra Clabby Analytics ser fordele for brugerne:

System z er kendt for sin evne til at køre transaktions- og batch-opgaver, mens Linux er god til Java-opgaver. Men derudover kan zBX-blades styres via System z, "hvilket gør det let at integrere og arbejde med sådanne data," siger han.

At slå styrings-funktionerne sammen vil ifølge Clabby reducere arbejdsbyrden, hvad angår administration af mainframe-miljøer med adskillige styresystemer.

"Hvis man kan administrere det på en enkelt arkitektur, så sparer man penge," siger Joe Clabby.

Jean Bozman, som er analytiker hos IDC, vurderer, at Windows-understøttelse vil resultere i hurtigere forbindelser mellem Windows-applikationerne og mainframen.

"Man vil få hurtigere ydelse og styring over hele linjen," siger hun.

IBM's beslutning om at understøtte Windows bekræfter ifølge Bozman IBM's opfattelse, at den distribuerede verden og mainframe-verdenen nærmer sig hinanden.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere