En dansk virksomhed kan få en softwareudvikler for mindre end 15 pct. af hvad de dyreste danske kolleger koster, fortæller firmaet.
IT-branchen vil opleve en kraftig vækst i outsourcing, mener Ciklum, som understreger, at vi i Danmark derfor må vænne os til tanken om, at de høje danske IT-lønninger kommer under pres.
De største muligheder for at outsource til Østeuropa ligger indenfor softwareudvikling samt vedligeholdelse af systemer og virksomheders infrastruktur, fortæller det to år gamle firma, som beskæftiger 62 medarbejdere.
Ciklum fortæller at man har valgt Kiev i Ukraine frem for de mere kendte steder som f.eks. Skt. Petersborg i Rusland, fordi Ukraine er 50-60 pct. billigere både i leveomkostninger og lønninger.