Artikel top billede

Netcompanys ledelse køber Axcel ud

Efter fire og et halvt år har ledelsen i Netcompany købt investeringsselskabet Axcel ud af selskabet.

Med et 2010, hvor Netcompany har givet et overskud på 80 millioner kroner før skat, siger kapitalfonden Axcel farvel til Netcopmpany, og sælger deres aktiemajoritet tilbage til selskabets ledelse.

»Netcompany er gået fra at løse mindre og mellemstore opgaver til i dag at være blandt de foretrukne leverandører til større IT-konsulentopgaver, og selskabet har oplevet betydelig vækst selv under finanskrisen. Da vi traf beslutning om at købe Netcompany i første halvår 2006 var omsætningen i seneste regnskab på ca. 77 millioner kroner og EBIT på knap 15 milioner kroner. Siden er omsætningen tredoblet og indtjeningen har også udviklet sig flot, og derfor fandt vi, at tiden var inde til et salg,« udtaler Axcel-partneren Jacob Thygesen, der er ansvarlig for kapitalfondens investering i Netcompany.

Også hos ledelsen i Netcompany, der nu overtager det fulde ejerskab af Netcompany, er der tilfredshed med at gå videre til næste niveau.

»Netcompany er i dag en betydelig leverandør af forretningskritiske it-løsninger til en række store private virksomheder samt til det offentlige. Derudover har Netcompany åbnet kontorer i både Aalborg og Århus samt udvidet løsningspaletten til også at omfatte CRM og Business Intelligence. Axcel har i den proces været en professionel, konstruktiv og behagelig samarbejdspartner,« udtaler Netcompanys CEO Carsten Gomard.

Netcompany er stiftet i 1999 og har i dag har 236 medarbejdere. Axcel købte sig ind i selskabet i 2006.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer