Symantec over for nyt opkøb

Mandag meddelte Symantec, at man planlægger at opkøbe softwarevirksomheden BindView Development, der specialiserer sig i håndhævelse af regler om it-sikkerhed.

Symantec vil dulme opkøbslysten med erhvervelse af endnu en konkurrent på området for it-sikkerhed. Denne gang er det softwarehuset BindView der skal indlemmes i organisationen. Og prisen: 1,3 milliarder kroner. På trods af opkøbene af WholeSecurity og Veritas i sommerens løb, brænder pengene altså stadig i Symatecs lommer.

Symantec skal betale 209 millioner dollar for BindView, og det er næsten 40 millioner mere end selskabets markedsværdi. Handlen forventes først at gå igennem i første kvartal i 2006, efter den obligatoriske godkendelse af handlen, blandt auktionærer og myndigheder.

BindView har base i Houston, Texas, og har 550 ansatte. Heraf arbejder en del også i Indien.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere