Sandberg på hylderne hos Mira Data

Danske Sandberg har indgået en distributøraftale med Mira Data for at komme tættere på de små forhandlere.

Mira data der er en af Danmarks største Brother distributører, og som ellers specificerer sig indenfor salg af kundespecifikke maskiner, skal fremover også forhandle alle Sandbergs produkter.

Allan Brunbakke, der er salgs og indkøbsansvarlig hos Mira Data byder Sandberg velkommen i butikken.
»Vi vil gerne give os til til at rådgive kunderne, og vi sætter en ære i at yde dem er god service. Alle der forhandler it-udstyr er velkomne hos Mira Data, og vil få en førsteklasses behandling,« siger Allan Brunbakke.

»Samarbejdet med Mira Data er strategisk vigtigt for os, for at samarbejde med en distributør, som målrettet tager kærlig hånd om de mindre forhandlere. Og dem skal man ikke underkende - der er rigtig mange af dem i Danmark. Tilsammen udgør de en udmærket markedsandel. Derfor er vi meget glade for den nye aftale med Mira Data. Det er nemlig ikke endnu en kanal til de samme forhandlere, men derimod en åbning til en del af markedet som vi ellers ikke har været specielt dygtige til,« siger Jacob Handberg, key account manager hos Sandberg.

Samarbejdet begynder officielt den 1. oktober.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere