TDC skal levere digital signatur

Det bliver TDC, der skal levere den digitale signatur til danskerne. Dermed fravælger Videnskabsminister Helge Sander (V) den netbank-baserede løsning, som ellers har været IT-branchens favorit. TDC styrker nu sin position markant.

Det bliver TDC, der skal levere den digitale signatur til borgere, myndigheder og erhvervsliv i Danmark.

Det har Videnskabsministeriet besluttet efter lang betænkningstid og mere end uges granskning af juridiske detaljer i ordren, der har stor betydning for udbredelsen af den digitale forvaltning herhjemme.

Der har været kamp til stregen om ordren, der har en værdi på omkring 50 millioner kroner. De bydende parter har nemlig været klar over, at vinderen vil få en hovedrolle i den fremtidige digitale infrastruktur i Danmark.

KMD ude i kulden

Videnskabsministeriet har med sit valg af TDC helt fravalgt den eneste anden finaledeltager - et konsortium bestående af KMD, PBS og DMdata, der ejes af A.P. Møller, Danske Bank og WM-data.

Konsortiet har ellers været brancheforeningers og erhvervslivets klare favorit med sin netbank-baserede løsning, som ville kunne sikre en hurtigt udbredelse til de omkring 1,5 millioner danskere, der i dag anvender netbank.

Netop den hurtige udbredelse har været et vigtigt parameter for Videnskabsminister Helge Sander (V), der dog har tiltro til, at TDC-løsningen vil kunne spredes hurtigt ud til danskerne.

Computerworld Online erfarer, der på et tidspunkt blev arbejdet med en løsning, der indebar dele fra såvel TDC som konsortiet. Denne model blev dog senere droppet.

- Det har været en yderst vanskelig beslutning, men vi er nået frem til, at TDCs løsning bedst tilgodeser borgernes, myndighedernes og de private virksomheders behov for digitale signaturer, siger Helge Sander.

En milepæl

Den digitale signatur er et af milepælene i indførelsen af den digitale forvaltning.

Signaturen vil betyde, at borgere og virksomheder kan underskrive dokumenter digitalt via for eksempel internet.

IBM var oprindeligt også med i opløbet med et konsortium med CSC, Eurotrust, EDB Gruppen, Cap Gemini og Dafolo som underleverandører. Dette konsortium trak sig dog sidste år, fordi det ikke mente, at den digitale signatur kunne blive en lønsom forretning.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren