TDC: Kunder skylder os mange flere penge

TDC svarer nu igen i sagen om de 16 millioner kroner, som telekoncernen skylder kunderne. Der er flere kunder, som skyldes os penge end omvendt, siger TDC til CRNs søstermedie ComON.

Telekoncernen TDC tager nu til genmæle. TDC er kommet i mediernes modvind, fordi det er kommet frem, at TDC-kunderne gennem de sidste fem år, er blevet snydt for 16 millioner kroner. Det er penge, som kunderne har tilgode, men glemt at indløse hos teleselskabet.

»Uden at kende de præcise tal, er jeg ret sikker på, at det er flere penge, vi mister den anden vej. Jeg tror, at der er flere kunder, som skylder os penge end, der er kunder, som vi skylder penge,« siger TDCs kommunikationsdirektør Ulf Lund til ComON.

Dataloven forbyder TDC og andre teleselskaber at registrere kunderne ved deres CPR-nummer. De må kun registrere kundens navn og adresse. Hvis kunden flytter og har penge til gode, kan det derfor være svært at finde vedkommende. Men dette virker også den anden vej. Kunder, som skylder TDC penge, tegner sig nemlig for et større beløb ifølge TDC.

»Når man ikke betaler, så er det typisk hele regningen, man ikke betaler. Når vi skylder penge til kunder, så er det typisk kun en del af abonnementet, som kunden skal have tilbage. Derfor kan jeg næsten med sikkerhed sige, at vi har flere penge ude og svømme end omvendt,« siger TDCs kommunikationsdirektør.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere