Wendia i alliance med Nimsoft

Wendia, der har hovedsæde i Schweiz, men produktudvikler i Danmark, har indgået en strategtisk alliance med konsulenthuset Nimsoft, der sælger system- og netværks managementsoftware.

Aftalen træder i kraft med det samme, og indebærer at NimBUS softwaren fra Nimsoft integreres med Wendias service management løsning, POB, Point Of Business. Begge virksomheder vil understøtte fælles marketingprogrammer. Wendia og Nimsoft har allerede haft en fælles berøringsflade, idet Wendias partner i USA, Center 7, også er en Nimsoft partner, autoriseret til at servicere og sælge NimBUS løsningen.

»Med den stigende efterspørgsel efter effektive service management løsninger sigter den nye Wendia og Nimsoft alliance på at levere en exceptionel management platform til kunder i alle brancher og geografiske regioner,« siger Wendias salgsdirektør, Christian Nejstgaard, og fortsætter:
»Endvidere vil vores virksomheders samlede ekspertise hjælpe os med at erobre nye markeder, mens vi samtidig udvikler vores eksisterende kundebaser.«




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere