Dangaard/Brightpoint fusion afsluttet

Dangaard Telecom får to milliarder kroner af Brightpoint som betaling for Dangaard aktierne.

Skønt fusionen mellem Dangaard Telecom og Brightpoint allerede blev annonceret i februar, er den først nu blevet godkendt af Brightpoints aktionærer. Fusionen fasttømrer Brightpoints position som markedsleder indenfor salg og distribution af mobiltelefoner.

Dangaard Telecom har modtaget for to milliarder kroner aktier i Brightpoint samt 543.000 kroner som betaling for aktierne i Dangaard Telecom. Samtidig overtager Brightpoint et underskud på 1,9 milliarder kroner.

»Denne transaktion har styrket vores evner og udvidet vores globale tilstedeværelse,« udtaler Robert J. Laikin, CEO for Brightpoint. »Den har samlet to af de vigtigste aktører indenfor distribution og logistik af trådløse løsninger og skabt en global markedsleder. Vi tror, at vores sælgere, brugere, ansatte og aktionærer vil nyde godt af den globale paltform, som fusionen har skabt.«

De to selskaber omsatte tilsammen for 25 milliarder kroner i 2006 og håndterede mere en 64 millioner mobiltelefoner. Det nyfusionerede selskab får hovedsæde i Plainfield, Indiana i USA, mens det europæiske hovedkontor kommer til at ligge i Padborg i Dangaard Telecoms kontorer.
Endvidere får Dangaard Holding tre medlemmer i Brightpoints bestyrelse.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis