PC Direct får særaftale med Zepto

Gerner Petersens PC-direct indgår nu eksklusiv-aftale om at forhandle en spritny maskine fra Zepto Computers.

Der sker noget i Viborg for tiden. I hvert fald har Gerner Petersen i øjeblikket travlt med både sin nye online-butik GP-direct, der skal forhandle stationære pc'er, og nu også en særaftale med Zepto Computers' nye skud på stammen, Zepto Znote 2415W.

Forhandleren forklarer, at formålet med aftalen er at sikre en mere intensiv markedsføring af maskinen over for de kræsne brugere, der stiller høje krav til kvalitet og ønsker maskiner i absolut topklasse.

»Med eksklusivaftalen skal vi ikke konkurrere med andre forhandlere, og derfor kan vi sætte ekstra ressourcer ind på at markedsføre denne high-end multimediemaskine,« siger Gerner Petersen, som lover, at maskinen ikke vil blive dyrere for køberne.

Åbningsdatoen for Gerner Petersens nye butik, som modsat PC-direct vil stå for de stationære pc'er, er sat til den 8. august, og her har han også gang i de store armbevægelser. Han bibeholder service- og supportdelen og lovede i sidste uge, at folk ville blive nødt til at dukke sig, så hurtigt som svar på e-mails ville komme flyvende tilbage.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere