Selv om valget til IT-Branchens formandspost først løber af stablen om et par uger, peger pilen allerede i en og samme retning.
Meget tyder nemlig på, at det bliver Microsofts direktør i Danmark, Jørgen Bardenfleth, der kommer til at indtage formandsstolen. Det skriver Computerworld. Ifølge bladets kilder er han den eneste kandidat til posten.
Brancheforeningen er kendetegnet ved, at det er bestyrelsen frem for medlemmerne, der udpeger formanden. Derfor er der ifølge bladet ingen risiko for, at der pludselig dukker en modkandidat op og udfordrer Bardenfleth.
Det ventes, at udnævnelsen af den nye formand kommer til at ske den 15. september, hvorefter han allerede fra 1. oktober kan indtage sin nye post.
Bardenfleth har i en årrække været viceformand i IT-Branchen. Formandsskiftet kommer efter, at foreningens mangeårige formand, KMD-direktør Lars Monrad-Gylling, i sommer annoncerede sin afgang.