Artikel top billede

Labtech-direktør: Vi skal samarbejde

Frank B. Andersen, der er direktør for den nordjyske it-forhandler Labtech Data, opfordrer forhandlere til at gå sammen. Han drømmer om en paraply af butikker under Labtech.

Samarbejde er vejen frem for mindre forhandlere mener direktør Frank B. Andersen fra Labtech Computer i Aalborg. Måske endda rigtig tæt samarbejde.

»Jeg ser kolleger, der har små butikker rundt omkring, som har svært ved at klare sig, fordi leverandørerne kan være lidt hårde ved dem. Dem kunne jeg godt tænke mig at samarbejde med,« siger Frank B. Andersen.

Han mener nemlig, at butikkerne på grund af presset står et andet sted, end der de gerne ville være.

»Det kan man måske komme over ved samarbejde, hvor man kan udnytte hinanden til det, man er god til,« siger han.

Selv samarbejder Labtech Data også med andre forhandlere. Hvor Labtech Data selv aktivt sælger og leverer CRM-løsninger, så bruger de eksempelvis samarbejdspartnere, når der skal leveres ERP-løsninger.

»Tidligere har vi selv solgt ERP, men det lader vi i dag andre om,« siger Frank B. Andersen.

Når han fremhæver samarbejde, vil han også gerne selv medvirke til at gå lidt videre.

»Nogle forhandlere er måske gode til det tekniske, men ikke så gode når det kommer til administration og jura. Der kunne vi da godt samarbejde. Den store drøm kunne være, hvos Labtech Data blev en slags paraply for flere butikker, så vi sammen kunne lave noget, der virkelig sparker røv,« siger Frank B. Andersen.

På den måde mener han, at de små forhandlere, der kender deres kunder og har den gode viden kan udnytte deres styrker.
»vi kunne jo have et samarbejde, så hvis købte en pc i København, så kunne man også får den serviceret i Aalborg. Det er det, CBC mangler i dag. Et bredt koncept, hvor kunden kan, få servicen over hele landet,« uddyber Frank B. Andersen sin drøm.

Selv har Labtech Data netop afsluttet et regnskabsår med et pænt overskud, hvor de etablerede en ny butik. Flere butikker er allerede på tegne brættet.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere