Artikel top billede

Foto: Carlos Paes. (Foto: Carlos Paes)

TDC kan tvinges til at sænke leje-pris for kobbernet

IT- og Telestyrelsen er i gang med at undersøge, om priserne for adgang til TDC's kobbernet skal lægges om. Se her, hvad det kan få af betydning.

Prisen for at leje sig ind i TDC's kobbernet, det gamle telefonnet, bliver muligvis ændret ved årets udgang.
 
IT- og Telestyrelsen vil således snart offentliggøre en række analyser af det danske bredbåndsmarked, og herefter vil styrelsen vurdere, om der er behov for at ændre den pris, som det i dag koster at leje sig ind i TDC's net.
 
Det er netop IT- og Telestyrelsen, der fastsætter den lejepris.
 
En af de analyser, som styrelsen vil offentliggøre, er baseret på den såkaldte konkurrencemargin-model, som bliver brugt til at beregne, hvordan forretningen ser ud for en udbyder, der sælger bredbåndsprodukter på TDC's kobbernet.
 
Modellen blev offentliggjort i juli efter halvandet års arbejde, og Telenor har taget imod den med kyshånd.
 
Således fremlagde Telenor onsdag beregninger af selskabets forretning på baggrund af modellen. Beregningerne viser ifølge Telenor, at det er meget svært, hvis ikke umuligt, at drive en forretning som udbyder af bredbånd i TDC's net. 
 
Telenor: Prisen er alt for høj
Problemet ifølge Telenor ligger især i, at lejeprisen er for høj, og derfor er der en alt for lille margin mellem engros- og detailpris - altså indkøbspris og prisen til slutbrugeren.
 
TDC mener derimod, at der er nogle fejl eller mangler i den konkurrencemargin-model, som IT- og Telestyrelsen anvender, og derfor giver modellen ikke et retvisende billede. 
 
Ikke desto mindre oplyser IT- og Telestyrelsen til Computerworld, at modellen umiddelbart ligger fast og vil blive brugt til at udarbejde en analyse af konkurrencesituationen på det danske bredbåndsmarked.
 
IT- og Telestyrelsen fremlægger i denne måned eller i begyndelsen af oktober sine fortolkninger af de analyser, som styrelsen har udarbejdet af markedet.
 
Herefter vil analyser blive sendt i høring, hvor branchens parter kan indsende høringssvar med kommentarer til IT- og Telestyrelses analyser.
 
Sidst på året udarbejder styrelsen et udkast til en såkaldt markedsafgørelse, som kan indeholde ændringer af prisstrukturen på kobbernettet. Den vil også blive sendt i høring, inden den træder i kraft.

Gammel strid

Telenor og Telia, der udbyder bredbånd via TDC's kobberkabler, har i flere år brokket sig over lejeprisen, der er fastsat af styrelsen.

De to selskaber mener, at prisen skal ned, for ellers kan de ikke konkurrere med TDC.

Elselskaberne, der har udrullet fibernet, mener derimod, at prisen ikke bør sænkes. Snarere hæves. Bliver prisen for at leje sig ind i TDC's net sat ned, underminerer det elselskabernes satsning på fiberbredbånd, argumenterer de.

De danske energiselskaber har gravet fiberkabler ned for otte milliarder kroner, og omkring 700.000 af landets 2,5 millioner husstande har i dag fiberkabler rullende tæt forbi hjemmet.

Læs også: Telenor og TDC i slagsmål om bredbåndspriser




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere