EU truer med Vista-forbud

EU truer med at sætte en stopper for salget af Microsofts kommende Windows Vista, såfremt for mange funktioner bliver integreret i det kommende styresystem.

EU-kommissionens kommissær for konkurrence, Neelie Kroes, har skriftlig informeret Microsoft om, at såfremt for mange funktioner bliver bundet til det kommende styresystem Windows Vista, kan hele systemet forbydes i Europa.

Neelie Kroes sendte i forrige uge et brev til Microsoft-chef Steve Ballmer, hvori hun beskrev EU-kommissionens bekymringer om Vista. EU er nervøs for Microsofts planer om at lade Windows Vista indeholde flere af de funktioner, som i dag dækkes af selvstændige applikationer.

EU nævner blandt andet forholdet mellem Vistas integrerede browser og søgning på internettet, samt integrationen af sikkerhedsfunktioner.

Microsoft forsikrer ellers, at det vil være muligt at indstille browseren til at anvende andre søgetjenester end Microsofts egen, og at der ikke bliver integreret noget antivirus-program i Vista. Men netop bedre søgemuligheder og integreret sikkerhed, er hvad Microsofts tidligere har annonceret som fast del af det kommende Windows Vista.

En baggrund for Nellie Kroes' brev var, at EU-kommissionen i februar blev advaret af konkurrenter som IBM, Sun og Oracle mod de integrerede funktioner, som kan være i strid med de europæiske konkurrenceregler.

Microsoft har ikke kommenteret brevet, men udtrykker, at selskabet vil efterkomme brugernes krav om et mere sikkert og funktionelt styresystem, men samtidigt se på de juridiske forpligtigelser.

En lukket høring i EU i dag, bliver en opfølgning på Microsofts monopoldom fra marts 2004. Ifølge Reuters har Microsoft dog forberedt sig grundigt til denne høring. Blandt andet med et stort anlagt rollespil med tidligere belgisk justitsminister, Melchior Wathelet, som EU-dommer.

Høringen i dag er en del af den verserende monopolsag mod Microsoft, som kan pålægges dagbøder på op til to millioner Euro med tilbagevirkende kraft fra 15. desember 2005.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere


Få fuldt udbytte af din Microsoft Dynamics 365 FO løsning

Få inspiration fra to spændende cases og viden om de tendenser, der giver dig helt nye muligheder for at optimere forretningen med Dynamics 365 FO.

13. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren