Frankrig laver nationalt spamsystem

Offentlige institutioner og private virksomheder i Frankrig er gået sammen om at lave Signal Spam, et nationalt anti-spamsystem.

Mange forskellige aktører er i Frankrig gået sammen om at lave Signal Spam, en national antispamtjeneste.

Ideen bag er, at alle franske internetbrugere har mulighed for at rapportere modtaget spam til et nationalt register. De modtagne klager skal så hjælpe til både at føre en blacklist over spam, samt samle beviser til en eventuel politisag mod spammerne.

Indtil videre er der lavet plug-ins til Outlook og Thunderbird, som brugerne kan rapportere spam med. Spammen bliver sendt til Signal Spam, som analyserer mailen og, hvis det er spam, blacklister emailen samt IP-adressen den er sendt fra.

Det er også muligt at rapportere spam gennem et online-skema på hjemmesiden, og projektet forbereder også plug-ins til forskellige webmail-tjenester, som Hotmail og lignende.

Bag projektet er så forskellige aktører som Business Software Alliance, det franske postvæsen, politi og justitsministerium og Forum des droits sur Internet, forummet for internetrettigheder.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere