Fornærmet franskmand truer Microsoft i Vista-strid

Betal en kompensation, eller vi mødes i retten. Sådan truer lyder truslerne fra en franskmand, som hævder at have registreret Vista-varemærket allerede i 2003.

Phillipe Gildas anklager i den franske netavis PC Inpact Microsoft for at have tyvstjålet varemærket Vista.

Han hævder, at han allerede i efteråret 2003 registrerede varemærket, som var tiltænkt en Tv-kanal.

Den forurettede franskmand kræver nu en rimelig kompensation, i modsat fald kan Steve Ballmer og kompagni se frem til et sagsanlæg.

Endnu har Microsoft ikke reageret på franskmandens anklager. Men det er så vidt vides ikke første gang, at softwaregiganten modtager lignende krav på grund af Vista-navnet.

Det skal dog også nævnes, at Microsoft tidligere har haft den store tegnebog oppe af lomme for at undgå retssager.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere