Grønt lys for KMD/SAP samarbejde

Trods betænkeligheder siger Konkurrencerådet god for omfattende aftaler mellem KMD og SAP.

Konkurrencerådet har afsluttet undersøgelserne af et langtrækkende samarbejde mellem KMD og SAP. Rådet konkluderer, at KMD får »muligheder og særlige incitamenter i den fremtidige konkurrence på det kommunale marked, som kan være betænkelige«. Alligevel mener Rådet ikke, der er grund til at gå videre med undersøgelserne på nuværende tidspunkt.

Samarbejdet betyder, at KMD i fremtiden vil basere sine it-ydelser til kommunerne på SAP's standardplatform. Derved sparer KMD omkostninger til opdatering og ajourføring. SAP har interesse i KMD's betydelige viden om den offentlige sektors it. Sammen vil SAP og KMD udarbejde en standardplatform for offentlige it-ydelser.

Parterne anmeldte i 2005 aftalekomplekset til Konkurrencestyrelsen og anmodede om en erklæring om at aftalerne, som vil løbe mindst 10 år, ikke strider mod EU's konkurrence regler.

Overfor Konkurrencestyrelsen har konkurrenter til KMD peget på problemer, når deres it-programmer skal virke sammen med KMD's om løsninger til kommunerne. Konkurrenterne peger også på, at det i fremtiden kan blive vanskeligt at konkurrere med KMD, såfremt SAP yder meget store rabatter.

Selvom Konkurrencestyrelsen i sin undersøgelse påpeger, at samarbejdet kan få konsekvenser for konkurrenternes adgang til at levere it-løsninger til kommunerne og udveksle data med KMD's systemer (interoperabilitet), vurderer Konkurrencerådet, at aftalen med SAP ikke vil føre til forringelser i konkurrenternes muligheder.

Rådet peger på, at dataudveksling vil lettes med Folketingets beslutning om åbne standarder for software i det offentlige. Desuden udtaler Konkurrencerådet, at det uanset betydelige rabatter mellem KMD og SAP fortsat vil være muligt for andre it-virksomheder at konkurrere med KMD om opgaverne på det kommunale område.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis