De danske forbrugere ligger sjældent forrest i køen, når producenter skal beslutte, hvor nye produkter skal sendes i handlen. Men når det kommer til Sonys Vaio-serie, så har computerkøbere i Danmark været virkelig tålmodige.
Vaio kom på markedet i 1998, men først nu har Sony endelig taget sig sammen til officielt at bringe sine computere til Danmark.
Vaio-serien dækker over Sonys mest eksklusive maskiner i den dyrere ende af markedet. I første omgang kommer der kun to maskiner til Danmark.
Firmaet fremhæver Blu-Ray brænder, HDMI-udgang og et unikt Vaio-design som nogle af de væsentlige styrke i de første to maskiner.
Modellerne VGN-FW21Z og Model VGN-FW21M ligger desuden inde med Intel Core 2 Dou T9400/Intel Core 2 Dou P8600-processer, 4GB RAm og grafikkortene Ati Mobility Radeon HD 3650 og 3470.
Begge får en markedspris på lidt over 10.000 kroner.
Sony lover at de to første modeller får følgeskab af to andre om kort tid, og af endnu flere på længere sigt.
I Sverige er der for eksempel adgang til 20 forskellige modeller.
»Vaio har opnået stor succes på de europæiske markeder, og forventningerne til den danske markedsintroduktion er derfor også ambitiøs. Men forretningsmodellen er ikke at stresse markedet, men at introducere VAIO-enhederne i moduler, hvor vi til en start vil modne markedet og opbygge kendskabet til VAIO-brandet,« siger administrerende direktør Mikael Lynfort hos Sony Danmark i en pressemeddelelse.
Firmaets ambitiøse mål er en markedsandel på fem procent inden for 2 til 3 år. Men ifølge Sony-direktør Mikael Lynfort, så skal Sonys markedsandel på samme tid være endnu større på det markedet, hvor: "design, kvalitet og funktionalitet vægter højere end pris". Hvilket blandt andet må være rettet mod Apples-markedsandel.
Maskinerne kommer på de danske butikshylder i uge 43. Det er Fona, Leasy, Computer City og landets Sony-centre, der skal forhandle computerne.