Framfab mindsker underskud

Framfab koncernen taber fortsat penge og har de seneste tre måneder skilt sig af med 45 ansatte. Men underskuddet er dog mindsket, og i de danske og svenske datterselskaber er driftresultatet positivt, fremgår det af dagens kvartalsregnskab.

Framfab koncernen tabte 18,5 millioner kroner ud af en omsætning på 70,9 millioner kroner i andet kvartal af 2002. Det fremgår af selskabets kvartalsregnskab, som blev offentliggjort i dag onsdag.

Administrerende direktør i Framfab, Anders Ekman, forklarer underskuddet - og en tilbagegang i omsætningen på hele 43 procent i forhold til samme kvartal sidste år - med et fortsat vigende marked for internet-løsninger.

- Den europæiske internet- og IT-konsulentbranche ? inklusiv Framfab ? blev påvirket af et yderligere fald i efterspørgslen i andet kvartal. Den lavere efterspørgsel skyldes, at kunder venter og udskyder implementeringen af nye projekter, mens de venter på opsving i konjunkturerne, siger Anders Ekman i en kommentar til regnskabet.

Den dalende efterspørgsel har fået Anders Ekman til at afskedige i alt 45 medarbejdere i koncernen i løbet af de seneste tre måneder. 563 har i dag job i Framfab.

Dansk-svensk overskud

Framfab Kvartalsregnskab
Millioner kroner2.Q 20022.Q 2001
Omsætning70,9121,8
Bruttofortjeneste- 17,4 - 113,1
Resultat før skat - 18,5 - 120
Resultat - 18,5 - 85,5
På trods af røde tal og afskedigelser, så viser kvartalsregnskabet, at Framfab har bedre styr på forretningen end for et år side. Det samlede koncern-underskud er faldet med 78 procent fra 85,5 millioner kroner i andet kvartal af 2001 til 18,5 i samme kvartal i år.

Samtidig oplyses det, at Framfabs aktiviteter i Danmark og Sverige gav et positivt driftresultat i årets første seks måneder. Det fremgår ikke, hvor stort overskuddet er, men administrerende direktør i Framfab Danmark, Jesper Andersen, har tidligere fortalt til Computerworld Online, at målet er at levere et samlet dansk plus for hele regnskabsåret 2002.

Som led i at nå dette resultat har Jesper Andersen også trimmet den danske organisation i årets første seks måneder. Ved årsskiftet var 85 ansat i Framfab Danmark, men det tal er nu reduceret til 67 mand, oplyser Jesper Andersen til Computerworld Online.

Markedet afgør fremtid

Når den samlede Framfab-koncern fortsat leverer negative resultater, så skyldes det primært tab på aktiviteterne i Tyskland og Frankrig.

På koncernniveau er forventningerne til andet halvår af 2002 et bedre resultat end i årets første seks måneder, men det er under forudsætning af, at markedet ikke forværres, som det hedder i regnskabet.




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere


Få fuldt udbytte af din Microsoft Dynamics 365 FO løsning

Få inspiration fra to spændende cases og viden om de tendenser, der giver dig helt nye muligheder for at optimere forretningen med Dynamics 365 FO.

13. marts 2025 | Læs mere