Oracle sagsøger SAP

Oracle mener, at konkurrenten SAP har overtrådt copyright-rettigheder og stjålet fortrolige programmer og anden software.

SAP brugte uretmæssigt kunders netadgang til at stjæle software omfattet af copyright på Oracles website til kundesupport. Siderne var beskyttet med passwords, siger Oracle, der nu har lagt sag an mod SAP.

Det gjorde det muligt for SAP at kopiere tusindvis af programmer og andet fortroligt materiale til deres egne severe, så de kunne opbygge et ulovligt bibliotek af Oracle software, lyder anklageskriftet.

Oracle har anlagt sagen ved U.S. District Court i San Francisco, der er den foreløbige kulmination på en bitter konkurrence mellem de to selskaber.

Oracle forklarer, at de opdagede usædvanlig aktivitet på deres systemer i slutningen af 2006. En trafik, der langt oversteg det normale.

Anklagen hævder, at ansatte i SAP brugte log-in information fra kunder ved Oracle, der var udløbet eller snart ville udløbe, til at få adgang til deres servere.

Det downloadede materiale var omfattende. For eksempel hævner anklagen, at SAP brugte en enkelt kundes informationer til at hente 1800 filer ned i gennemsnit om dagen i en fire dages periode, hvilket er langt over det almindelige gennemsnit på 20 filer om måneden.

En talsmand fra SAP undlod at kommentere sagen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere