Mobil Intel-chip med kopibeskyttelse

Den næste generation af Intels chips til lommecomputere og mobiltelefoner indeholder indbyggede sikkerheds-funktioner.

Intel har præsenteret sin næste processor-generation til lommecomputere og mobiltelefoner under betegnelsen »PXA27x«. De nye XScale-processorer indeholder en såkaldt »Security Engine«, som er adskilt fra resten af chippen og arbejder med sin egen krypterede hukommelse.

Den nye Security Engine skal blandt andet bruges til kopibeskyttelse og WLAN-kryptering. Mens det - ihvertfald teoretisk - er muligt at manipulere sikkerheds-funktioner i software, skulle det være umuligt at knække krypteringen i selve processoren.

En mobiltelefon-producent kunne eksempelvis kryptere telefonens software på hardware-niveau for at forhindre, at brugeren kan ændre indstillingerne.

Intel henviser til, at teleoperatører har brug for en entydig identificering af den enkelte telefon, som ikke kan manipuleres.

Men teknologien kan også anvendes til at forhindre uretmæssig kopiering af musik, film og andre former for digitalt indhold.

Intel har samarbejdet med Microsoft, Symbian og PalmSource om udviklingen af de nye mobil-chips. De første mobiltelefoner og lommecomputere med Intels seneste processorer ventes på markedet om kort tid.

De nye chips er ikke Intels første forsøg på at indbygge sikkerhed i sin hardware. For nogle år tilbage forsøgte Intel at integrere et fast serienummer i sine processorer, som ville gøre det muligt at identificere den enkelte pc. Planerne måtte dog droppes efter protester fra kunderne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere