Klager over ventetid på 3G-telefoner

Det nye samarbejde mellem telegiganten Vodafone og Nokia om 3G telefoni er fra starten præget af utilfredshed med 3G-telefonerne.

Næppe havde det britiske teleselskab Vodafone og mobilproducenten Nokia erklæret at stå sammen i udbredelsen af 3G-telefoni, før Vodafone klager over, at Nokias 3G-telefoner lader vente på sig. Der fortæller Berlingske Tidende.

I mandags lancerede Nokia og Vodafone deres stort anlagte samarbejde i udbredelse af 3G. Dagen efter kom bredsiden fra Vodafone:

»De 3G-telefoner, der er på markedet i dag, er klodsede, de bliver varme under brugen, og de har elendige batterier. Den oplevelse er uacceptabel for vores kunder,« lød det fra Vodafones topchef Arun Sarin i en kritik, der var rettet mod både Nokia og Siemens.

Ifølge Berlingske Tidende, kunne Nokias topchef, Jorma Ollila, ikke tilbagevise kritikken, da han efterfølgende talte på messen for mobiltelefoni, 3GSM, i Cannes. Ollila undskyldte sig med, at det kræver lang forberedelse, før man sender 3G-telefoner ud, men kom ikke med konkrete oplysninger om, hvornår Nokia kommer med 3G-telefoner i så store mængder og udvalg, at teleselskaberne tør tro på det.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere