IT-sikkerhed kræver uddannelse

Uddannelse af medarbejderne er den bedste vej til øget sikkerhed, mener Dansk Industri og TDC.

De danske virksomheder ved alt for lidt om IT-sikkerhed - og mange tror, at sikkerhed kun handler om at investere i kryptering og firewalls. Men i stedet bør virksomhederne fokusere på uddannelse af medarbejderne, mener Dansk Industris branchefællesskab ITEK, der er gået sammen med TDC om at anbefale en forstærket uddannelsesindsats på sikkerhedsområdet.

ITEK og Dansk Industri anbefaler, at man inddrager ledelsen samt de IT- og HR-ansvarlige, når virksomheden skal til at se på IT-sikkerheden.

»Ledelsen skal inddrages, for at IT-sikkerheden udformes i overensstemmelse med virksomhedens værdier og forretningsmodel. De HR-ansvarlige skal inddrages, fordi IT-sikkerhed i mange sammenhænge handler om, at medarbejderne skal have sikkerheden for øje i arbejdet. Endelig skal de IT-ansvarlige inddrages for at tage sig af de tekniske forhold. Det er meget vigtigt, at de tre grupper alle uddannes, så de bliver sig deres ansvar bevidst,« siger Henning Mortensen, sekretær for Dansk Industris IT-sikkerhedsudvalg.

Gennem et nyt samarbejde med udbydere af sikkerhedskurser vil TDC Erhverv tilbyde sine kunder uddannelse og certificering i IT-sikkerhed. Dels et ledelseskursus med fokus på risikovurdering, strategi og det praktiske sikkerhedsarbejde, og dels teknisk orienterede kurser, hvor deltagerne lærer at tænke som hackerne og beskytte sig mod angreb.

»Alt for ofte glemmer man bløde aspekter i sikkerhedsløsningerne. En personlig firewall hjælper intet, hvis medarbejderen slår den fra, inden han går på nettet. Ledelsen skal derfor også på skolebænken og forstå, at teknikken ikke løser alle problemer. Det er ledelsens opgave at vurdere de forretningsmæssige konsekvenser af sikkerhedshændelser og finde ud af, hvor der skal sættes ind,« siger sikkerhedschef Per B. Hansen, TDC Erhverv.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere