Journalister sagsøger Hewlett-Packard

Hewlett-Packards udspionering af journalister har fået tre af dem til at anlægge privat sag mod firmaet.

Tre journalister fra netavisen CNet vil sagsøge Hewlett-Packard, fordi firmaet anskaffede sig lister over deres telefonsamtaler i jagten på interne læk.

Sagen er opstået i kølvandet på den jagt, som Patricia C. Dunn, tidligere bestyrelsesformand i Hewlett-Packard, indledte efter bestyrelsesmedlemmer, der lækkede informationer til pressen.

For at finde lækkene undersøgte privatdetektiver telefonsamtaler for ni journalister, der dækkede firmaet, såvel som for dele af deres familier.

Afsløringen af firmaets undersøgelse førte i sin tid til, at Patricia C. Dunn og to advokater forlod deres stillinger, og at der blev anlagt sag i Californien mod Dunn og fire andre. Hewlett-Packard indgik i december en aftale på 14,5 millioner dollar (næsten 80 millioner kroner) for at afsluttede sagen om lovovertrædelserne udenfor retssalen.

Desuden undskyldte firmaet til journalisterne, men der har siden været diskussion om, hvad journalisterne ellers ville gøre.

I USA er det usædvanligt for en avis eller dens medarbejdere at anlægge sag an mod et firma, de skriver om.

Kevin R. Boyle, en sagfører ved ved firmaet Panish, Shea & Boyle i Los Angeles, bekræfter, at de forbereder en sag på vegne af Dawn Kawamoto, Stephen Shankland og Tom Krazit, der alle er journalister ved CNet, men som ikke længere må dække Hewlett-Packard.

CNet vil ikke selv deltage i selve søgsmålet, men siger til New York Times, at man overvejer selv at anlægge sag.

De tre journalister ønsker ikke økonomisk kompensation men derimod straf til Hewlett-Packard.

Fire andre journalister, tre fra BusinessWeek og en fra New York Times, fik også listerne over deres telefonsamtaler gennemgået af Hewlett-Packard. De har ikke anlagt sag endnu men overvejer mulighederne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis