AltaVista søger på skrivebords pc'en

Et nyt søgeværktøj fra AltaVista til virksomheder gør det muligt at lave søgninger på interne netværk, e-mail kontoer og personlige computere.

AltaVista lancerede tirsdag et nyt søgeprodukt, henvendt til virksomheder. Den nye software er baseret på samme teknologi som webtjenesten AltaVista, men gør det muligt at søge på interne firmanetværk, de ansattes e-mail konti og de enkelte harddiske på netværket, skriver ZDnet.


AltaVista sælger den nye teknologi på en højere produktivitet, men en prominent computerekspert udtrykker overfor nyhedstjenesten bekymring for at softwaren misbruges til at snage i de ansattes mail og dokumenter - ikke alene af arbejdsgiveren, men af konkurrerende medarbejdere der vil spionere hinandens projekter.


- Når man indekserer e-mail og harddiske og åbner op for generelle søgninger, kan det blive virkelig farligt. Det kan skade moralen hos både firmaet og dets ansatte hvis der spredes informationer, som egentlig burde være private, siger Richard Smith, der er chef hos The Privacy Foundation i Denver, USA.


AltaVistas søgeteknologi kan ifølge firmaet konfigureres, så en administrator kan definere hvad der skal kunne søges på - og af hvem. Softwaren kan søge gennem dokumenter med mere end 200 forskellige formater og genkende 30 forskellige sprog.


(Kilde: ZDnet)




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Brother Nordic A/S
    Import og engroshandel med kontormaskiner.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    BI Excellence Day 2025

    Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

    30. april 2025 | Læs mere


    Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

    Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

    05. maj 2025 | Læs mere


    Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

    Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

    06. maj 2025 | Læs mere